Bestyrelsesreferat den 26 feb. 2025
Bestyrelsesmøde d. 26/2-25
Referat:
Orientering fra formanden:
Der er rigtig mange Fonde som kan søges til forskellige formål, vi kikker nærmere på hvad der kan være aktuelt for os. Omkring kursus holder vi selv followup for 532, d. 23.03.25 kl. 11 på Gården, desuden bliver der FR-licens kursus, samme sted om lørdagen d. 22.03.25, kl. 13, begge kurser er annonceret på hjemmesiden. Der vil blive kursus for løbslederassistenter d. 29.03-25 nærmere info kommer.
Karen og Peter B har haft møde med biodiversitet projektet. Hvor de bl.a. Snakkede om de forskellige muligheder der vil være muligt på Nysumbanen. Så som, plantning af blomster, frugt træer/buske og insekt bo. Hvem der kunne udnytte området når ikke der bliver kørt race. Der bliver stillet materialer til rådighed af “Vild med Vilje”, der iblandt skilte, stolper med QR koder hvor der vil kunne findes svar på Naturen. Har du en god ide, eller er du f.eks.. god til og bygge insekt bo så du meget velkommen til og kontakte os.
Preben har inviteret Pernille med til mødet fra Rebild kommune til en snak angående muligheder for et nemmere billetsalgs system. Kommunen kan derudover være behjælpelig med søgning af sponsorer, reklame af Nysumbanen, hjælp af frivillige og samarbejdspartner. Pernille ville gå i tænke boks, om hvad der giver mest mening.
Økonomi:
Gennem gang og rettelser af buget i sektionerne imellem. Ønsker om indkøb og forbedringer af div. Taget til efterretning.
Peter B: løbs ansøgningen er godkendt af kommunen.
Jesper: Ønsker om penge til div. Forbedringer af banen.
Karen: Indkøb af pc til sekretæren.
Næste bestyrelsesmøde d. 9 april 2025
Gården Nysum kl. 17
Referent: Helene